CEO'nun Mesajı

Özen Kuzu

Yurt dışında üstlendiğimiz proje ve yatırımlar, Kuzu Grubun ününü Türkiye sınırlarının da ötesine taşıdı. Yıl sonu itibarıyla, aktiflerimiz 2 milyar TL’ye ulaşırken dönen varlıklarımız ise 1,3 milyar TL’yi aştı.

ÖZEN KUZUYönetim Kurulu Üyesi ve CEO

Kuzu Grup, bugün proje yönetimi ve organizasyonu TS EN 9001 kalite belgesi ile tescillenmiş, uluslararası projelerde gösterdiği başarıları ile artık küresel düzeyde de tanınan bir şirketler grubu.

2015 yılı Duran Varlıklar:
2015 yılı Maddi Duran Varlıklar:
715 (Milyon TL)
341 (Milyon TL)

Değerli Paydaşlarımız,

2015, Kuzu Grup için çok özel bir yıl oldu.

72 yıllık derin köklere sahip olan Kuzu Grup olarak, geriye dönüp baktığımızda 2015 yılını zorlu sınavlardan alnımızın akıyla çıktığımız bir yıl olarak anımsayacağız. Tamamladığımız ve büyük ilerleme kaydettiğimiz projeler, sürdürülebilir kârlılık doğrultusunda attığımız adımlar, yine sektörde öncüsü olduğumuz girişimlerle başarılı bir döneme imza attık. Faaliyetlerimizdeki güçlü performansımızı 2015 rakamlarımız da teyit etmektedir. Yıl sonu itibarıyla, aktiflerimiz 2 milyar TL’ye ulaşırken dönen varlıklarımız ise 1,3 milyar TL’yi aştı.

2015 yılı belirsizliklerin gölgesinde geçti.

ABD’deki normalizasyon sürecini takiben faiz artırımı, Çin’in büyüme hızının yavaşlamasının gelişmekte olan ülkeler ve emtia fiyatlarındaki baskılayıcı etkileri, mülteci krizi ve Avrupa’yı sarsan terör saldırıları hem siyasi hem de ekonomik alanda güvensizlikleri artıran gelişmeler oldu.

Türkiye ise küresel sorunlar ve yoğun seçim gündemine rağmen büyüme performansıyla dirençli görünümünü korumayı başardı. Yıl sonunda Türkiye’nin dönem başkanlığında dünya liderlerini Antalya’da buluşturan G-20 zirvesi, ülkemizin önceliklerinin uluslararası kamuoyu nezdinde anlaşılması ve tanıtımımız açısından büyük bir fırsat oldu.

İnşaat sektörü ülkemiz ekonomisine paralel gelişimini sürdürüyor.

2015 yılının ilk bölümünde siyasi belirsizliklerin gölgelediği ekonominin, istikrara yol veren 1 Kasım seçim sonuçlarıyla beraber yeniden gündemin üst sıralarına tırmanmasıyla birlikte inşaat sektörü de yeniden ivme kazanmaya başladı. GSMH içindeki payı %30’lara ulaşan ve kendisine bağlı 200’den fazla sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan konumda olan sektörün büyüme hızının, devam eden devasa altyapı çalışmaları ve kentsel dönüşüm süreci sayesinde artacağına kesin gözüyle bakılıyor.

72 yıldır azimle, adım adım ilerleyerek bir başarı öyküsüne imza atan Kuzu Grup için 2015, yıl öncesinde belirlediği hedeflerin hepsine ulaştığı bir yıl oldu. Eşi benzeri olmayan bir estetiği mimarisine yansıtan ve sahiplerine prestijli bir yaşam vadeden 2,7 milyar ABD dolarlık ihtişamlı SeaPearl Ataköy Projesi’nde satışlara Mart ayı içerisinde başladık.

KUZU EFFECT VE KUMRU ANKARA’NIN TOPLAM MALİYETİ
 
1 Milyar TL

Ev sahibi olmak isteyen genç nüfusun yüksekliğine, oturma izninin de uzatılmasıyla yabancıların konutlara ilgisinin artması eklenince sektörde özellikle satışlarda gözle görülür bir canlılık izlendi. Bu gelişmeler sonucunda, Türkiye genelinde konut satışları 2015 yılında bir önceki yıla göre %10,6 oranında artarak yaklaşık 1,3 milyon konuta ulaştı. Özellikle, daha önce ağırlıklı olarak tatil yörelerimizi tercih eden yabancıların yeni projelerin de etkisiyle başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerimize olan ilgisinde çarpıcı bir artış olduğunu söylemek mümkün. 2015 içerisinde yabancılara satılan konut sayısı %20’nin üzerinde artarken bu alımların yarısından fazlası üç büyük şehrimizde gerçekleşti.

Türk inşaat sektörü uluslararası arenada da ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam ederken, yakın coğrafyamızdaki gelişmeler ve Rusya’yla artan siyasi gerilim, Rusya ile iş yapan müteahhitleri etkiledi. Bunun sonucunda, 2015 yılında yurt dışında üstlenilen proje büyüklüğünde önceki yıla göre %28,4 düşüş kaydedildi. Hükümetimizin de desteğiyle yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde Çin’in ardından yedi yıldır dünya ikincisi olan Türk müteahhitleri, bölgemizdeki gelişmelerin yarattığı olumsuz havaya ve çetin rekabet koşullarına rağmen hem proje geliştirme, hem inşaat, hem de işletme alanında sahip olduğu yetkinliklerle geleceğe umutla bakmaya devam ediyor.

Kuzu Grubun başarı yolculuğu sürüyor.

72 yıldır azimle, adım adım ilerleyerek bir başarı öyküsüne imza atan Kuzu Grup için 2015, yıl öncesinde belirlediği hedeflerin hepsine ulaştığı bir yıl oldu. Gelecek vizyonuyla hazırladığımız, her biri bulundukları bölgeye değer katan ve marka itibarımızı yukarıya taşıyan projelerimizde kat ettiğimiz mesafelerle sektörün en büyük oyuncularından biri olma konumumuzu pekiştirdik. Eşi benzeri olmayan bir estetiği mimarisine yansıtan ve sahiplerine prestijli bir yaşam vadeden 2,7 milyar ABD dolarlık ihtişamlı SeaPearl Ataköy Projesi’nde satışlara Mart ayı içerisinde başladık. 1. etap inşaatı devam eden, Temmuz 2017’de yaşamın başlayacağı proje, kısa sürede büyük ilgiyle karşılandı. Proje, dünyanın en önde gelen gayrimenkul fuarlarından Dubai Cityscape 2015’te ziyaretçilerin gözdesi oldu.

Bu başarının, artık tüm dünyada kaliteyle beraber anılan markamıza duyulan güvenin yanı sıra, aynı zamanda Türkiye ekonomisine ve istikrarına olan inancın da göstergesi olduğunu düşünüyoruz. SeaPearl Ataköy’ün hem yerel hem de uluslararası emlak piyasasında ses getiren başarıları bu kadarla sınırlı kalmadı. Forbes Türkiye Dergisi projeyi “İstanbul’un Getiri Potansiyeli En Yüksek 50 Konut Projesi” araştırmasında birinci seçerken, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen RECEXPO’daki standımız da en çok ziyaret edilen standların başında geldi. 2015 yılında Cannes’da yapılan MIPIM’de de büyük beğeni kazanan mega projemiz konumu ve ihtişamıyla Avrupalıları da kendisine hayran bıraktı.

Ankara’da hayata geçirdiğimiz ve Kuzu Grubun yenilikçi anlayışının son önemli yansımaları arasında yer alan ve toplam yatırım maliyeti 1 milyar TL olan Kuzu Effect ve Kumru Ankara projelerinin lansmanlarını ise yine 2015 içerisinde yaptık. Tüm Türkiye ve dünya genelinde olduğu gibi, bizim için çok ayrıcalıklı bir yere sahip olan başkent Ankara ve yakın çevresinde de yeni yatırımlar için arayışlarımız sürüyor.

Yurt dışında üstlendiğimiz proje ve yatırımlar, Kuzu Grubun ününü Türkiye sınırlarının da ötesine taşıdı. Bu çalışmalarımızın bölgenin kapılarını başka Türk firmalarına açacak olması sorumluluğumuzu bir kat daha artırıyor. Bu felsefeyle, tamamlandığında Tahran’ın yeniden yapılanmasına büyük katkı sağlayacak dünyanın tek kontratla yapılan en büyük konut projesi Mesken Meher projesine ait Pardis’te 37 bin konutluk ikinci etabını 2016’nın ilk yarısı bitmeden tamamlama ve teslim etme çalışmalarımıza hız verdik. Cezayir’in Reghaia, Blida ve Khemis El Khechna şehirlerinde devam eden 19.700 konutluk projelerin ilk etabını 2016 sonunda, ikinci etabını ise 2017 yılı ortasında teslim etmeyi hedefliyoruz.

Yurt içinde ve yurt dışında hayata geçirdiğimiz vizyonu yüksek projelerimiz geride bıraktığımız 2015 yılında önemli ödüllerle somut karşılığını buldu. Bunların en öne çıkanlarından biri, uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record’un (ENR) “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri” araştırmasında 151’inci sırada yer almamız oldu. 10 yıl içinde dünya genelinde iş yapan en büyük inşaat şirketleri sıralamasında ilk 20 arasına girmek uzun vadeli hedeflerimizin başında geliyor.

Kuzu Grup, üstlendiği sosyal sorumluluk ile daha yaşanabilir bir dünya yaratma hedefiyle faaliyetlerine şekil veriyor. Bu bağlamda, çevresel sürdürülebilirliği temel önceliklerimiz arasına almakla kalmadık, atık su arıtma tesisi yapım ve işletme işini temel iş kollarımızdan biri yaparak deneyimlerimizi ve inovatif bakış açımızı bu alana da taşıdık. Bugüne kadar 28 atık su arıtma tesisinin inşasını veya işletmesini başarıyla üstlenen Grubumuz şu anda İstanbul’da iki tesisin yapım çalışmalarını, Bursa’da ise üç tesisin işletmesini yürütüyor.

Kuzu Grup olarak Türkiye’nin geleceğine güvenle bakıyoruz.

Küresel gelgitlerin de etkisiyle görece durgun bir yılı geride bırakan inşaat ve gayrimenkul sektörünün, içeride siyasi istikrarın da yeniden tesis edilmesiyle toparlanarak yeniden ekonominin asli itici gücü olacağı bir döneme gireceğini düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm projelerinin önünün açılması, konutun en güvenilir yatırımı aracı olmaya devam etmesi ve yabancı yatırımcıların Türk konut piyasasına yönelik artan iştahı bu iyimserliğimizin haklılığını ortaya koyuyor. 2016 yılında sektör büyüme ortalamasının yine %10 seviyelerine çıkacağına inanıyoruz. Ayrıca, ilki 2016’da düzenlenecek olan Cityscape Turkey’in, dünyanın dört bir yanından bireysel ve kurumsal gayrimenkul yatırımcılarını, hem yerli hem de uluslararası en prestijli ve en popüler projelerle buluşturarak sektörün hedeflerine ulaşmasında önemli bir sıçrama tahtası olmasını bekliyoruz.

Grubumuz, yurt dışında devam eden projeleriyle ülkemize döviz kazandırırken, yurt içinde devam eden projelerle de istihdama katkı sağlıyor. 2016 yılında devam eden projelerimizle ve yeni yatırım planlarımızla ilgili yoğun bir gündem bizi bekliyor olacak. İnşaat ve satış çalışmaları süren SeaPearl Ataköy Projesi’nde yer alan lüks otelin işletmesi için dünyaca ünlü otel zincirleri ile görüşmeler yapıyoruz. Avrupa, Asya ve Afrika’da devam eden projelerimize başta Orta Doğu’da olmak üzere yenilerini ekleyerek küresel ayak izimizi büyütmek, yine önümüzdeki dönemde stratejik önceliklerimiz arasında olacak. Bu doğrultuda, MIPIM Cannes ve Cityscape Dubai gibi fuarlarda etkinliğimizi 2016 yılında da artırarak, hem gayrimenkul satın almak isteyen yabancılarla hem de Türkiye’de proje geliştirmek isteyen kurumsal yabancı yatırımcılarla önemli görüşmeler yapmayı planlıyoruz.

Kuzu Grup olarak, sürdürülebilir büyüme hedefimiz ışığında geleceğin ihtiyaçlarını görerek geliştireceğimiz nitelikli ve prestijli projelerle yaşama değer katmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki 10 yıl içinde dünya genelinde iş yapan en büyük inşaat şirketleri arasında ilk 20’ye girmeye kararlıyız. Bu kararlılıkla, faaliyetlerimizi Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere üç kıtada sürdüreceğiz. Sağlam adımlarla ilerlediğimiz bu yolda, bizlerle yürüyen tüm çalışanlarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza katkılarından dolayı teşekkürü bir borçbilirim.

ÖZEN KUZU

Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO