Kilometre Taşları

1943 yılında merhum Abdülkerim Kuzu ve üç kardeşi tarafından Türkiye’nin gelişimine ve büyümesine katkıda bulunmak hedefiyle temelleri atılan Kuzu Grup, inşaat sektöründe her zaman güven, gelişim ve başarının sembol temsilcilerinden oldu.

Grup birçok başarıya imza atarak bugünlere ulaştı. Doğru zamanda, doğru lokasyonda, yeni trendler yaratarak faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde lider oyuncu olma vizyonuyla hareket eden Kuzu Grup, fark yaratacak yeni projelerle daha yüksekleri hedefliyor.

TOPLAM AKTİFLER (MİLYON TL)
ÖZKAYNAKLAR (MİLYON TL)
2.000
507

Kuzu Grup, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin gelişimine ve büyümesine katkıda bulunmak adına inşaat sektöründe hep güven, gelişim ve başarının temsilcilerinden olmuştur.

1943

Kuzu İnşaat Ltd. Şti., Abdülkerim Kuzu ve üç kardeşi tarafından halen kullanmakta olduğu ilk ofisini Siirt’te Hükümet Caddesi No:44’te kuruldu. Şirket, devletle iş yapan müteahhitlik firması olarak kendini konumlandırdı.

1950’ler

Doğu ve Güney Doğu Anadolu köy sağlık ocakları inşaatları gerçekleştirildi.

1960-1970’ler

Bitlis Sigara Fabrikası, Batman Havaalanı, Silvan - Malabadi Yolu, Baykan - Ziyaret Yolu inşaatları gerçekleştirildi.

1980

Abdülkerim Kuzu vefat etti.

Baba Abdülkerim Kuzu’nun vefatından sonra amcalarıyla yollarını ayıran Garip, Gökçen, Güven, Özen Kuzu Grubun başına geçti.

1980 - 1985

İkinci neslin döneminde ilk resmi taahhüt işi Siirt Özel Daire İşhanı İnşaatı 1982-1985 yılları arasında gerçekleşti.

İlk Resmi iş Siirt Özel İdare İşhanı, Doğu ve Güney Doğu Anadolu karakol binaları, Doğu ve Güney Doğu Anadolu tekel tütün depo binalarının inşaatları tamamlandı

1990 - 1995

Bitlis, Muş, Diyarbakır Sanayi Sitesi inşaatları gerçekleştirildi.

Kuzu Grup, Dinar Depremi sonrası afet konutları inşasıyla depremin yaralarının sarılması konusunda önemli sorumluluk üstlendi.

Tamamlanan Afyon Lisesi restorasyon ve ek bina inşaatı Grubun ilk prestijli okul projesi oldu.

1996

Dinar afet konutları inşası tamamlandı. Şehirde yapılan her dört konuttan biri Kuzu Grup tarafından inşa edildi.

1997

Milas Ovası sulama inşaatı Kuzu Grubun ilk altyapı sulama projesi oldu.

2001

Kuzu Grup, Yalova ve Kocaeli’nde inşa ettiği konutlarla 1999 Marmara Depremi’nin yaralarının sarılmasına büyük katkıda bulundu.

2003

Kuzu Grup, inşaat alanında edindiği birikimi "çevre teknolojileri" alanına genişletme hedefiyle İstanbul İSKİ atıksu arıtma tesislerinin tamamının işletmesini aldı.

Sincan’da tamamlanan Spor Kompleksi Grubun inşa ettiği ilk spor tesisi oldu.

2004

Batman, Siirt, Muş, Bitlis, Şırnak eğitim tipi sağlık ocakları inşaatları tamamlandı.

2006

Ankara Keçiören’de Kuzu Grubun yaptığı ilk prestijli konut projesi olan Divan Konutları ve AVM’nin inşaatına başlandı.

İstanbul’da Bahçeşehir Spradon Evler Projesi’nin inşaatına başlandı

2007

Kuzu Grup, Türkiye’nin ilk tam geri kazanımlı atıksu arıtma tesisi, ilk kojenerasyonlu arıtma çamuru kurutma tesisi olan Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatına başladı.

2008

Ankara’daki ilk hasılat paylaşımlı lüks proje olan Park Vadi Evleri tamamlandı.

Türkiye’nin ilk yerli mühendislik tasarım ve inşaat atıksu arıtma çamurundan biyogaz üretme tesisi Tuzla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatına başlandı.

Düzce Atıksu Arıtma Tesisi, dünyada dört ayda tamamlanan ilk atıksu arıtma tesisi oldu.

2009

Bahçeşehir Spradon Evler Projesi’nde konut teslimleri yapıldı.

Ankara Divan Konutları inşaatı tamamlandı.

Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı tamamlandı.

Tuzla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı tamamlandı.

2010

Kuzu Grup, İran’da 100.000 konutluk dünyada tek kontratla imzalanan en büyük konut projesi olan “İran Mesken Meher Projesi Parand ”in ihalesini alarak yüklenici firma oldu.

2011

“İran Mesken Meher Projesi-Parand”ın 20.000 konutluk ilk etabının inşaatı tamamlandı.

Antalya Hurma Atıksu Arıtma Tesisi genişletme çalışması tamamlandı.

2012

Kuzu Grup, BUSKİ Atıksu Arıtma Tesisleri işletme ve bakım hizmetlerini üstlendi.

Van Depremi sonrası, bölgede afet konutları ve okul yapımı çalışmaları üstlenen Grup, kısa sürede inşaat süreçlerini tamamladı.

2013

TOKİ’nin Ankara, Oran’daki Maliye Lojmanları arsasının ihalesini Kuzu Grup kazandı. 20.000 konutlut İran Mesken–Meher –Parand Projesi tamamlandı. İran Mesken Meher –Pardis Projesi için 37.000 konutluk ihale alındı.

Kuzu Grubun Emlak Konut GYO ile birlikte hayata geçirdiği Spradon Vadi’de konut teslimleri yapıldı.

2014

İstanbul’un en seçkin konut projelerinden SeaPearl Ataköy’ün inşaat çalışmaları, Kuzu Grup ve Katar’ın gayrimenkul devi Qatari Diar ortaklığı ile başladı.

İran Mesken Meher Projesi-Pardis’te 37.000 konutluk birinci etap kaba inşaat süreci tamamlandı. Cezayir’in Blida, Reghaia ve Khemis El Khechna şehirlerinde toplam 19.700 konutluk ihale alındı.

Ankara Oran’daki karma proje Kuzu Effect Oran’da ve Yıldızevler’deki Kumru Ankara’da inşaat çalışmaları başladı. Kuzu Grubun inşa ettiği yeni Siirt Devlet Hastanesi hizmete girdi.

2015

Grubun başkentteki prestij projeleri olan Kuzu Effect ve Kumru Ankara’nın lansmanları Kasım 2015’te gerçekleştirildi. SeaPearl Projesi 2015 yılı Mart ayında satışa sunuldu.

SeaPearl ile MIPIM 2015 RecExpo ve Dubai Cityscape fuarlarına katılım sağlandı. İnşaatı tamamlanan 300 yataklı Mardin Devlet Hastanesi hizmete girdi. Cezayir’de yeni imzalanan anlaşmalar ile Reghaia, Blida ve Khemis El Khechna şehirlerinde inşaatı süren toplam konut sayısı 19.700’e ulaştı.

2013 yılında İran’da yapımı tamamlanan 20.000 konutluk Parand Projesi’nin ardından, Pardis şehrinde ikinci etap konut projesi olan 37.000 konutluk projenin inşaatı devam etmektedir. Projenin altyapı çalışmaları kapsamında su ve kanalizasyon hatları, su arıtma tesisleri, pompa istasyonları, dezenfeksiyon üniteleri, su depoları ve istinat duvarlarının inşası da tamamlanmıştır.

Kuzu Grup, 2015 yılının Haziran ayında İngiltere, Gloucestershire, Cheshire Polo Club’da bu yıl 19. kez gerçekleşen BMG–GCC Polo Cup’un sponsorluğunu üstlenmiştir.

Kuzu Grup, ENR dergisinin 2015 yılı için hazırladığı ”Dünyanın En Büyük 250 Müteahhiti” Listesinde 151. sırada yer aldı.

İstanbul’un en nezih semtlerinden Ataköy’de inşa edilen SeaPearl projesi dünyada ve Türkiye’de ilgi odağı oldu. Grup, SeaPearl ile 2015 yılında Dubai’de düzenlenen Cityscape’e, Cannes’da MIPIM Fuarı’na, Bakü’de Recexpo fuarına katılarak uluslararası platformlarda da beğeni topladı.

SeaPearl, Forbes Magazin’in “İstanbul’un Getiri Potansiyeli En Yüksek 50 Konut Projesi” araştırmasında birinci seçildi. 2015 yılında SeaPearl projesinde yer alması planlanan ultra lüks otel için dünyaca ünlü bir otel zinciri ile anlaşacağının sinyalleri verildi.

Kuzu Grup 2015 yılında BUSKİ ile 400 ton/gün kapasiteli akışkan yataklı çamur yakma ve enerji üretim tesisi inşaatı ve işletmesi için ihale kazanmış ve inşaat çalışmalarına başlamıştır.