Dil

Bize Yazın

Aşağıdaki form alanı üzerinden tüm merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

  (Tüm alanların doldurulması zorunludur)


  600


   600


    600

    Search

    CEO’nun Mesajı

    Home  /  CEO’nun Mesajı
    Özen Kuzu

    1943’ten bugüne, 3 kıtada 500’ün üzerinde proje, 100.000’in üzerinde teslim edilen konut!

    İran Mesken Meher Projesi
    57.000 Konut
    Cezayir Konut
    21.600 Konut
    ÖZEN KUZU
    Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO

    Değerli Paydaşlarımız,

    Dünya, ‘Jeopolitik resesyon’ içerisine girmektedir. Son dönemde Ortadoğu’da yaşanan gerilim ve çatışmalar, terör eylemleri, göç sorunu gibi olaylar ve tüm bunlara bağlı olarak güvenlik sorununun ortaya çıkışı, Türkiye’yi de etkilemiştir. 2016 yılının Temmuz ayında yaşanan darbe girişimi ile Türkiye toplumsal ve ekonomik anlamda negatif olarak etkilenmiştir. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisi ve hükümeti sağlam temellere sahip olduğunu göstererek, milletimizin desteği ile kısa sürede eski gücüne kavuşmuştur. Türkiye dünyanın ilk 20 ekonomisinde yer alarak, gelişmekte olan ülkeler arasında yaklaşık %4 ‘lük büyüme oranıyla, en hızlı büyüyen ülkelerden biridir.

    Türkiye son 15 yılda siyasi ve ekonomik istikrarı yakalayarak, büyümesini hızla sürdürmektedir. Bu zaman zarfında Türkiye ekonomisi 3 kat büyümüştür. İnşa edilen 3. Havalimanı, Avrasya Tüneli gibi dev projeler sadece ekonomik değil toplumsal ve çevresel kalkınmanın da somut birer kanıtıdır.

    2016 yılında gerçekleşen tüm olumsuzluklara rağmen son dönemde inşaat sektöründe yapılan “Güç Birliği” kampanyalarının sunduğu %1 ‘in altında faiz oranları, vade çeşitliliği gibi paketler ve hükümetimizin sektördeki yeni düzenlemeleri ile sektörümüz yeniden canlılık kazanmıştır. 1.341.453 konut satışı ile yeni bir rekora imza atılmış, bir önceki yıla göre konut satışları %4 artmıştır.

    Ülke ekonomisinin gelişmesinin ana eksenini inşaat sektörü oluşturmaktadır. Kendisine bağlı 200 ’den fazla alt sektörün ihtiyaçlarına talep yaratan sektörümüzün, GSMH içindeki payı %30 olup ekonominin lokomotifi konumundadır.

    Türkiye, hızla büyüyen bir nüfusa sahip olmanın yanı sıra dışarıdan sürekli göç almaktadır. Hızla artan nüfus, çarpık kentleşmeyi de beraberinde getirmiştir. 2003 yılında hükümetimizin “Planlı kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği” ile Türkiye’nin önünde duran bu sorunun giderilmesi için ilk adımlar atılmıştır.

    2023 stratejik vizyonu doğrultusunda hükümetimiz 400 milyarlık kentsel dönüşümle, depreme dayanıksız yaklaşık 7,5 milyon konutun yıkılıp tekrar inşa edilmesi ve 13 milyon yeni konutun yapılanmasını planlamıştır. Sektörün 2023 vizyonları arasında gelişmiş ülke pazarlarına girmek, yurtdışındaki hasılatın Türkiye’ye dönüş miktarını 3 kat arttırmak, dünyanın ilk 250 firması içinde 40 firma ile yer almak, yurtiçi ve yurtdışı 100 milyar dolar seviyesinde ciro yakalamak, katma değeri yüksek, ileri teknoloji ve inovasyonu ön plana çıkaran, doğal kaynakları verimli kullanabilen projeler gerçekleştirmek, AR-GE çalışmalarına ağırlık vermek, sektörde edindiğimiz know-how ’ u doğru aktarabilmek gibi birçok hedefimiz var. Ki bunların çoğunu gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

    Rekabet gücü Türk inşaat sektörününki kadar yüksek, dünyada başka bir inşaat sektörü bulunmamaktadır. Rekabet gücümüzü uluslararası platformlara taşımayı ve ‘Dünya taahhüt sektöründe ağırlığı olan, bölgesinde lider Türk Müteahhitliği’ markasını oluşturmayı benimseyerek bu vizyon dahilinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

    2016 Nisan ayında, SeaPearl Ataköy içerisinde yer alan 202 oda ve 62 rezidanstan oluşan exclusive otel ünitesinin işletmesi için dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olan Jumeirah Group ile anlaşma sağladık.

    İran Mesken Meher projesi kapsamında Pardis şehrinde 37.000, Cezayir’de ise Blida, Reghaia ve Khemis El Khechna şehirlerinde toplam 21.600 konutluk projelerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

    Kuzu Grup olarak, dünya genelinde iş yapan en büyük inşaat şirketleri sıralamasında ilk 20 arasına girmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere 3 kıtada faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ankara’da Kuzu Effect ve Kumru Ankara; İstanbul’da SeaPearl Ataköy projelerimizin inşaat ve satış çalışmalarına hız vereceğiz. Ortadoğu bölgesinde yeni proje fırsatlarını değerlendireceğiz. Yurt dışında üstlendiğimiz projelerle ülkemize döviz kazandırmayı, yurtiçindeki projelerimiz ile de istihdama katkı sağlamayı sürdüreceğiz.

    Emin adımlarla ilerlediğimiz büyüme yolunda, en büyük gücümüz çalışanlarımız, müşterilerimiz ve iş ortaklarımızdır. Türkiye’yi daha ileriye taşıma mücadelemizde bize verdikleri destekten dolayı tüm paydaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.

    ÖZEN KUZU

    Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO