Dil

Bize Yazın

Aşağıdaki form alanı üzerinden tüm merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

  (Tüm alanların doldurulması zorunludur)


  600


   600


    600

    Search

    İSKİ Tuzla 150 Ton/Gün Kapasiteli Çamur Kurutma Tesisi

    Home  /  Arıtma & Altyapı  /  İnşaat  /  Tamamlanan İnşaat Projeleri  /  İSKİ Tuzla 150 Ton/Gün Kapasiteli Çamur Kurutma Tesisi

    İSKİ Tuzla 150 Ton/Gün Kapasiteli Çamur Kurutma Tesisi

    Bu proje kapsamında KUZU Grup, mevcut dekantör binasının yanında ek bir yapı içinde 50 m3 hacminde ilave bir çamur depolama ve iletim tesisi kurmuş ve Komline Sanderson (ABD) firması işbirliği ile %80 oranında yerli üretim olan 150 ton/gün kapasiteli bir arıtma çamuru kurutma tesisinin tüm buhar, kondenser, koku ve kuru ürün iletim hatları dahil anahtar teslimi imalat ve montajını gerçekleştirmiştir.

    Başlangıç Tarihi: Eylül 2012

    Teslim Tarihi: Kasım 2013

    Toplam Kapasite: 150 Ton / gün

    Proje Açıklaması

    Tuzla Atıksu Arıtma Tesisi bünyesinde yer alan mevcut çamur kurutma tesisleri, 2009 yılında Kuzu Grup tarafından İkinci Kademe Tesis İnşaatı kapsamında inşa edilmiş ve devreye alınmıştır. Tesiste her biri 100 ton/gün %25 KM içeren dekantörde mekanik olarak susuzlaştırılmış ıslak arıtma çamurunu termal olarak kurutarak %98 KM içeren kuru ürün haline getiren üç adet pedallı kurutucu bulunmaktaydı. Ancak geçen zaman içerisinde artan çamur miktarı, 150 ton/gün kurutma kapasiteli ilave bir tesisinin yapımını zorunlu kılmıştır.

     

    Proje kapsamında Kuzu Grup, mevcut dekantör binasının yanında ek bir yapı içinde 50 m3 hacminde ilave bir çamur depolama ve iletim tesisi kurmuş ve Komline Sanderson (ABD) firması iş birliği ile %80 oranında yerli üretim olan 150 ton/gün kapasiteli bir arıtma çamuru kurutma tesisinin tüm buhar, kondenser, koku ve kuru ürün iletim hatları dâhil anahtar teslimi imalat ve montajını gerçekleştirmiştir. Yeni 150 tonluk kurutucu da eskiler gibi mevcut tesisin biyogaz yakan kojenerasyonlu gaz türbinlerinin atık ısısından üretilen 12 bar ve 190°C sıcaklıkta buhar ile kurutma işlemini gerçekleştirmekte ve oluşan kuru ürün, soğutma konveyörlerinden geçerek ilave edilen katı faz taşıma sistemi ile mevcut kuru ürün silolarına beslenmektedir. Kurutma sistemi dışarıdan hava girişi olmadan ve doğrudan sıcak metal yüzeye temas ile gerçekleştiğinden farklı kurutma teknolojileri ile kıyaslandığında çok daha az kötü kokulu gaz oluşmakta ve bu gazlar da sistem bünyesinde kurulan kondenserden geçirildikten sonra mevcut koku kontrol sistemine dâhil edilmektedir. Tuzla çamuruna özgü geçmiş tecrübelere dayanarak kurutucunun pedallarında ve yalağında kullanılan yüksek aşınma dayanımlı özel alaşım metaller kullanılmış ve kurutucunun işletme ömrü kayda değer bir biçimde uzatılmıştır.

    Sorularınızı Bize İletin

    Her konuda bize yazabilirsiniz, müşteri temsilcilerimiz en kısa zamanda size geri dönüş sağlayacaktır.

     (Tüm alanların doldurulması zorunludur)


     600