Dil

Bize Yazın

Aşağıdaki form alanı üzerinden tüm merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

  (Tüm alanların doldurulması zorunludur)


  600


   600


    600

    Search

    İSU Gebze Atıksu Arıtma Tesisi

    Home  /  Arıtma & Altyapı  /  İşletme  /  Tamamlanan İşletme Projeleri  /  İSU Gebze Atıksu Arıtma Tesisi

    İSU Gebze Atıksu Arıtma Tesisi

    Tesis, Gebze bölgesindeki 670.000 nüfusun evsel atıksularını toplayarak ve arıtılamadan dereler üzerinden İzmit Körfezi’ne verilen kirliliği önlemektedir.

    İşletme Yılları: 2012 – 2014

    Kapasite: 144.000 m³ / gün

    Eşdeğer Nüfus: 670.000

    Proje Açıklaması

    Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük çevre projesi olan tesis, Çayırova sahilinde, Şişe Cam Fabrikası ile TSE arasında kalan 107 dönümlük alanda inşa edilmiştir. Günde 144.000 m3 atıksu arıtma kapasitesine sahip olan tesis, Gebze bölgesindeki yaklaşık 670.000 nüfusun evsel atıksularını toplamakta, böylece daha önce arıtılamadan dereler üzerinden İzmit Körfezi’ne verilmesiyle oluşan kirliliği önlemektedir. İSU Gebze Atıksu Arıtma Tesisi İşletmesi, hizmete alınmasının ardından ülkemizde ilk kez olarak doğrudan özel sektör tarafından işletilmeye başlanan tesis olmasıyla önem taşımaktadır. Ayrıca tesis işletme işini alan Kuzu Grup, diğer işletme faaliyetlerinden farklı olarak tesisin harcadığı elektriğin bedelini de karşılamıştır.

    Proses

    Ön arıtma, fosforun biyolojik olarak bertaraf edilmesi, uzun havalandırma ile denitrifikasyon, nitrifikasyon ve son çöktürme aşamalarını içeren sistem, bu yöntemle karbon, azot, fosfor giderimi sağlamaktadır.

    Sorularınızı Bize İletin

    Her konuda bize yazabilirsiniz, müşteri temsilcilerimiz en kısa zamanda size geri dönüş sağlayacaktır.

     (Tüm alanların doldurulması zorunludur)


     600