Başkanın Mesajı

gökçen kuzu
GÖKÇEN KUZU
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

Değerli Paydaşlarımız,

 

Hepimizin yaşadığımız süre boyunca hatırlayacağımız, bildiğimiz dünyayı değiştiren, yaşamımızı, işimizi yeniden şekillendiren bir yılı geride bırakıyoruz.

 

Öncelikle 2020 yılında pandemi boyunca hepimizin sağlığı için canla başla çalışan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm resmi ve özel kurum çalışanlarına şahsım ve Kuzu Grup adına teşekkürlerimi sunarım.

 

Biz bu süreçte gördük ki insanoğlunun karşısında iki büyük risk bulunuyor. Biri pandemi diğeri ise küresel iklim değişikliği…

 

Pandemi sürecinde Devletimizin aldığı haklı önlemler ile bu yılın çoğunu evlerimizde geçirdik. Evde kaldığımız uzun sürelerde “Yaşam alanı demek bina veya inşaattan çok daha fazlasıdır” yaklaşımının önemini bir kez daha deneyimleme imkânı bulduk. Evlerimizin sadece barınma aracı olmadığını, yaşamımız için, hayatı algılamamız ve geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunu da görmüş olduk.

 

77 yıllık birikim ve tecrübenin bizlere verdiği öngörü sayesinde bir süredir, gelecekte yaşam alanlarımızı nasıl daha da modern ve içinde bulunduğumuz dönemle uyumlu hale getirebileceğimiz konusunda çalışmaktayız. 2019 yılında açıklanan Milli Akıllı Şehirler Eylem Planı çerçevesinde bizler, şehirlerin acil eylem ihtiyaçlarına odaklanmaya ve her bir şehir için ayrı bir strateji geliştirmek için yeni projeler üretiyoruz. Konut sektörünün oyun kurucularından biri olarak hâlihazırda inşası devam eden projelerimizi de akıllı şehirlerin ana yapı taşlarından biri olan akıllı bina altyapılarına uygun olarak geliştirmeye, geleceğe, genel ve yerel idarelerin uygulamaya koyacağı master planlar çerçevesinde akıllı şehir altyapılarına entegre olmaya hazır hale getirmeye gayret ediyoruz. Eylem Planı içinde görev almanın özellikle de pandemi sürecinde ne kadar doğru ve yerinde bir karar olduğunu düşünüyor, ülkemize hizmet etmek amacıyla üzerimize düşen görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de son yıllarda iklim değişikliğinin etkilerini şiddetli bir şekilde hissediyoruz. Şehirlerin altyapılarına ciddi zarar veren sel, heyelan, hortum gibi doğal afetler eğer önlem almazsak gelecekte daha büyük sıkıntıları da beraberinde getirecek. Kuzu Grup olarak, iklim değişikliği konusunda inşaat sektörüne düşen görevlerin bilinciyle, yürüttüğümüz konut projelerinde yapıların, iç mekanların çevre dostu ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre tasarlandığı, inşa edildiği veya işletildiğini belgelendiren LEED Gold Sertifikasyonu’nu bir hedef olarak belirledik ve ilk uygulamasını Ankara Oran’da bulunan Kuzu Effect karma projesinde gerçekleştirdik. Bu sayede çevre standartları ve enerji verimliliği yüksek yaşam alanları üretmeyi birinci önceliğimiz haline getirdik.

 

Çevre Teknolojileri alanında ise Türkiye’nin atık su arıtma tesisi işletilmesi alanında en büyük özel işletmecisi olarak; İSKİ ve BUSKİ’ye ait arıtma tesislerinde yapım ve işletimini üstlendiğimiz arıtma çamuru ünitelerinde, yılda 500 bin ton çamurun biyoenerjiye dönüşümünü sağlayarak 100 bin MW elektrik üretimi gerçekleştirdik. Evsel atık su kaynaklı ve sürdürülebilir bu enerji kaynağı sayesinde yılda yüzlerce ton fosil atığın oluşturacağı ilave karbondioksit üretimini ve bunun iklim değişikliğine dolaylı olumsuz etkilerini azaltılmasında mütevazı bir katkı sağlamış olduk. Takip ettiğimiz ve uyguladığımız ileri verimli arıtma teknolojileri sayesinde modern bir kentin en önemli enerji tüketim kalemlerinden biri olan içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin elektrik giderlerinin azaltılmasında kayda değer başarılar elde ettik.

 

Halen inşaatı devam eden İstanbul Baltalimanı atık su arıtma tesisinde ise tesisin elektrik ihtiyacının %60’ını karşılayacak olan günlük 40 bin m3 biyogaz üretecek olan yumurta kesitli ve 10 bin m3 hacimli 6 adet Çamur Çürütme Tankı’nın yapımını sürdürüyoruz. Ülkemizde ilk kez yapılan, Almanya ve ABD’de ise sadece sayılı örneği olan bu yüksek verimli Yumurta Kesitli Çürütücülerin yapımı üstlenmiş olmak bize ayrıca gurur veriyor. Tüm bu çabalarımız ile ülkemizdeki iklim değişikliği ile mücadelenin küçük ama etkili bir oyuncusu olmayı hedefliyoruz.

 

Ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza bu yıl da hız kesmeden devam ettik. Kuzu Grup olarak devam eden işlerimizin yanı sıra Karadağ, Makedonya, Belarus, Ürdün, Katar, Kuveyt, Bangladeş ve Özbekistan gibi ülkelerde, dünyanın önde gelen firmaları ile rekabet ediyor, birçok arıtma projesi ihalesini yakından takip ediyoruz. Türkiye arıtma ve altyapı sektörüne yön veren konumumuzun bilinciyle hareket ediyor, ülkemizi her mecrada gururla temsil ediyoruz.

 

Yeni normaller çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2020’nin son haftalarında altı çizilen ekonomi ve hukuk reformlarının, ülkemizin yabancı yatırımcılar için cazip hale gelmesinde büyük rolü ve önemi olacağını düşünüyorum. Böylece hem sektörümüz olan gayrimenkul sektörü hem de ülkemize katma değer sağlayan her sektör, gelişecek ve dünya ile rekabet eden hizmet ve ürünlere imza atabilecek.

 

Umutla beklediğimiz 2021, Kuzu Grup olarak daha çok çalışacağımız bir yıl olacak. Türkiye’nin küresel dünyanın ve dünya ekonomisinin en güçlü ve önemli bir üyesi olduğunu kanıtlamak için çalışacağız. Bu yolda gücü hiç dinmeyen memleket sevgisinden, sonra siz değerli paydaşlarımızdan alacağız.

 

Bizleri yalnız bırakmadığınız için ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

Saygılarımla,

 

GÖKÇEN KUZU

Yönetim Kurulu Başkanı