Başkanın Mesajı


 

ÖZEN KUZU
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Değerli Paydaşlarımız,

Pandeminin hayatımızdan çıktığı bu dönemde hepimiz büyük beklentiler içindeydik. Ancak çok kısa sürede, pandemiden çok daha büyük bir belirsizlik içinde olduğumuzun farkına vardık. Bunun başlıca nedeni ise Avrupa’da bir süredir artmakta olan Rusya-Ukrayna arasındaki siyasi ve diplomatik gerilimin, insanlık tarihinin en büyük sorunu olan savaşa dönüşmesi oldu. Kısa süre içinde NATO ve Rusya arasında yeni bir güç dengesi mücadelesine dönen bu savaşta, barışın sağlanması amacıyla ülkemizin çok hayati bir rol almasından da büyük gurur duyduk. Türkiye’nin yıl boyunca iki taraf arasında arabuluculuk yapmasının yanında, küresel dengeleri gözeterek gerçekleştirdiği diplomasi trafiği özellikle uluslararası alanda ülkemizi temsil eden Grubumuz gibi diğer şirketler için de övünç kaynağı oldu. Rusya-Ukrayna Savaşı, beraberinde enerji krizini, ekonomik kısıtları ve buna bağlı olarak hemen her sektörde ve üründe yaşanan yükselen maliyetleri getirdi. Pandemiden miras kalan diğer ekonomik sorunların da eklenmesi ile yıl içinde önce global bir enflasyon artışını yaşamaya, sonrasında da küresel ekonominin resesyona girme riskini konuşmaya başladık.

Küresel ekonomide tüm bu olumsuzluklar yaşanırken, Türk İnşaat Sektörü, uluslararası alanda başarı hikâyesini geride bıraktığımız yıl da devam ettirmenin gururunu yaşadı. Her yıl müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışında elde ettikleri gelirleri değerlendiren Engineering News Record’un Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitti Listesi’nde, ülkemiz 2021 yılı verilerine göre 42 firma ile ülkeler sıralamasında ABD’yi geride bırakarak, Çin’in ardından ikinci sırada yer aldı. Elde edilen bu sonuç ile birlikte, şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki, Türkiye ve Türk inşaat sektörünün dünyada artık bir marka olmuştur. “Made in Türkiye”nin yanına, artık “Constructed by Türkiye” kavramını eklemekten dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Geleceğin şehirlerini hiç kuşkusuz Türkiye kuracak! 2021 yılında ülkemiz dışındaki faaliyetlerimizden elde ettiğimiz gelirler değerlendirildiğinde, Kuzu Grup olarak Türkiye’nin küresel çapta en büyük müteahhit şirketleri sıralamasında 16. sırada yer almanın gururunu yaşadık. Bununla kalmayıp, küresel sıralamada da bir önceki yıla göre 11 sıra yükselerek, dünyanın en büyük 125’inci kurumu olduk. Bu başarılar bizleri gururlandırırken, daha fazlasını yapmak için da motivasyon kazandırdı.

Geçen yıl 1,5 milyar TL olan net gelirlerimizi 2,5 milyar TL’ye yükselttik. Toplam aktiflerimizi 5,6 milyar TL’den 16,5 milyar TL’ye, özkaynaklarımızı ise 1,3 milyar TL’den 10,1 milyar TL’ye yükselterek başarılı performansımızı sürdürdük. Yurt içinde kentsel dönüşüm alanında yeni projeler geliştirirken, Özbekistan, Cezayir, İran, Karadağ ve Katar’da da atılım yapmaya devam ediyoruz. Finansal gelirlerin çok büyük önemi var. Ancak kurumların sadece ekonomik büyüklük ile değerlendirildiği, içinden çıktığı topluma sadece ekonomik katkı sunmasının beklendiği dönemi çoktan geride bıraktık. Kuzu Grup olarak, toplumumuza, sektörümüze, dünyamıza karşı sorumluluğumuzun olduğunun farkındayız. Çalışmalarımızı da yıllardır bu farkındalık ve bilinç ile gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda tüm etki alanlarımızda sürdürülebilirlik yaklaşımını benimsiyoruz. Sürdürülebilirlik çalışmalarımızın temelinde, inşaat sürecimizde kullandığımız çevre dostu malzemeler ile yine çevre dostu inşaat teknikleri yer alıyor. Artık kurum kültürü haline gelmiş bu yaklaşımımızı, değer ve paydaş zincirimizin hepsine yerleştirmeye, çevremizde de bu konuda farkındalık oluşturarak, davranış değişikliğine yol açmayı hedefliyoruz. Kuzu Grup olarak, sürdürülebilirlik çalışmalarımızda çok önemli olan, bizleri sektörümüz içinde farklılaştıran, bu çalışmalarımızda daha etkin kılan bir noktanın da özellikle altını çizmek isterim. Uluslararası standartlarda hizmet veren arıtma tesisi, turizm-otelcilik ve bina yönetimi ekiplerimizle Grup olarak, yapmış olduğumuz projelerin yönetimini de üstleniyoruz. Bu stratejimiz, sürdürülebilirlik yaklaşımı ile inşa ettiğimiz tesis ve binaların sürdürülebilir kalmasını da sağlıyor.

Cumhuriyetimizin 100.yılında biz de 80’inci yılımızı kutlamanın gururunu yaşıyoruz.Kuzu Grup olarak bu zamana kadar 500’den fazla projede, 110 bini aşkın konut ürettik, 12,5 milyon metrekare inşaata imza attık. Asya, Avrupa ve Afrika’da sadece konut değil atıksu ve içme suyu arıtma tesisleri, spor kompleksleri, sağlık, eğitim ve kültür merkezleri inşa ederek, Türk bayrağını farklı coğrafyalarda dalgalandırıyoruz. Her bir çalışma arkadaşımızla devletimizin belirlediği Türkiye Yüzyılı’nın hedefleri çerçevesinde çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Bu yolda en büyük gücü de siz paydaşlarımızın desteklerinden alıyoruz.

Saygılarımla ve sevgilerimle,

Özen Kuzu

Yönetim Kurulu Başkanı