Başkanın Mesajı


 

ÖZEN KUZU
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Değerli Paydaşlarımız,

 

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız 2023 senesinin ilk günlerinde, 6 Şubat sabahı tarihimizin en büyük deprem felaketini yaşadık. Kuzu Grup’un her ferdi adına yitirdiğimiz tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, geride kalan ailelerine ve sevdiklerine baş sağlığı diliyorum. Tüm imkânlarımızı ve kaynaklarımızı seferber ederek arama kurtarma çalışmalarına destek olduk. Bölgede yaraların sarılması için üzerimize düşen her türlü görevi üstlendik, üstlenmeye, devletimizin ve milletimizin yanında olmaya da devam edeceğiz. Asrın felaketi ardından ortaya çıkan ve tüm ülkeyi saran asrın birlikteliği elbette aziz milletimizin kadim karakterinin ve medeniyetimizin mirasının net bir yansımasıydı. Bizi vatanımızla özdeşleştiren ve aziz milletimizin ferdi olmaktan gurur duyduğumuz bu ruh, birlikte olduğumuz sürece hepimize en büyük dertlerin bile üstesinden geleceğimizi bir kez daha kanıtladı.

 

Ülke gündemimizin yanında dünya, hem ekonomik hem de sosyal olarak oldukça zorlu ve belirsiz bir dönemden geçiyor. Pandemiden miras kalan ve ülkeler arası siyasi gerilimlerin artış göstermesi sebebi ile yaşanan maliyet artışları, yüksek enflasyon, yatırımların azalması ve tedarik zinciri sorunları, geleceği öngörülemez hale getiriyor. Tüm bunların üzerine küresel çapta hemen her bölgede yaşanan jeopolitik gerilimler ve iklim değişikliğinin getirdiği çevresel ve sosyal riskler hemen her sektörde plan yapmayı zorlaştırıyor. Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında Filistin’de yaşanan mezalimde ve bölgemizde yaşanan diğer siyasi gerilimlerde, Orta Doğu ve Afrika’da yaşanan jeopolitik rekabette güçlü politikalar üretiyor. Bu yönüyle, dünyadaki diplomatik ağırlığı, lider ülke pozisyonu giderek artıyor. Tüm bunların yanında, başta savunma sanayi olmak üzere geliştirdiğimiz teknolojiler ve önemi her geçen gün artan yenilenebilir enerji dönüşümü ile, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına, Türkiye’nin yüzyılına güçlü bir şekilde giriyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen müteahhitlik ve gayrimenkul geliştirme şirketleri arasında bulunan Kuzu Grup olarak attığımız her adımda ülkemizin bu gücünü arkamızda hissediyoruz. Başarılarımızla, Türkiye Yüzyılı’na katkı sunacak olmanın heyecanıyla gururlanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız 2023 yılında da hem yurt içinde hem de yurt dışında proje geliştirmeye devam ettik. Dünya çapında referans alınan inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) tarafından hazırlanan ve bir önceki yıl 125’inci sırada yer aldığımız “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 121’inci sıraya yükseldik.

 

Özbekistan, Cezayir ve Karadağ’daki projelerimiz planladığımız şekilde devam etti. Türkiye’de kentsel dönüşüm kapsamında işlerimizi sürdürdük. SeaPearl Ataköy’de hizmete başlayan Medicana Ataköy Hastanesi, İstanbul’da hayata geçirdiğimiz ilk hastane projemiz oldu. Türkiye’nin sağlık sistemine güç kattığımız için gurur duyduk. Ekolojik dengeyi sağlamak adına çok önemli rolü bulunan atıksu arıtma sistemleri, Kuzu Grup olarak uzmanlaştığımız, ülkemize ve dünyaya sunduğumuz katkı ile gururlandığımız bir alan. Yurt içi ve yurt dışında sürdürdüğümüz projelerimize, 2023 yılında Bursa Çınarcık İçme Suyu Arıtma Tesisi İnşaatı’nı da ekledik. Geride bıraktığımız yıl üstlendiğimiz en anlamlı projemiz ise Adıyaman İndere Deprem Konutları oldu. Projede yer alan çalışma arkadaşlarımızla birlikte Kuzu Grup’un her üyesinin canla başla gönülden desteklediği projemizin, en kısa sürede tamamlanması için çalışmalarımız hızla devam ediyor.

 

Küresel çapta baş döndürücü bir hızla süren gelişmelerin yanında, insanlığın bu doğrultuda devam eden kaynak tüketimiyle çevreye olan etkileri de giderek artıyor. Son yıllarda hazırlanan tüm risk raporlarında, iklim değişikliği başlığı en üst sıralarda yer alıyor. İklim değişikliğinin sonuçlarını, doğal yaşamın olumsuz etkilenmesiyle, aşırı hava olayları ve artan kuraklık sonucu üretimde, hayat kalitesinde ve şehirlerin sürdürülebilirliği üzerine yaşanan olumsuzluklarla hissediyoruz. Gelecekte daha sağlıklı, daha adil ve daha kaliteli bir yaşama sahip olmamızın yolu sürdürülebilirlikten, yenilenebilir enerjiden ve kurumsal sorumluluktan geçiyor.

 

Kuzu Grup olarak, ana gündemimizde sürdürülebilirlik bulunuyor. Çevre dostu malzemeler ve en son teknolojileri inşaat ortamına entegre ederek, geri dönüşüm ve tasarruf sağlayan projelerimizle çevreye duyarlı ve sosyal sorumluluğu üst seviyeye çıkaran yeni bir altyapı oluşturuyoruz. Enerji tasarruflu tasarımlar, sürdürülebilir malzeme kullanımı ve atık azaltma stratejilerini kapsayan bütüncül bir inşaat yaklaşımını uygulayarak ekolojik açıdan daha sürdürülebilir ve dayanıklı yapılar inşa etmek için çalışıyoruz.

 

2023 yılında Kuzu Grup olarak bizler de 80’inci yaşımızı kutladık. 80 yıl boyunca aile büyüklerimizin içinde taşıdıkları bu ülke için en iyisini, en doğrusunu ve en hayırlısını yapma duygusu ve azmini yeni nesiller olarak bizler de taşıyoruz.

 

Türkiye Yüzyılı’nda en büyük hedefimiz bu toprakların erdeminin, çalışma şevkinin, öğrenme azminin, iş ahlakının ve merhametinin dünyadaki temsilcisi olabilmek. Bizlere bu yolculuğumuzda destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılarımızı ve sevgilerimizi sunuyorum.

 

Özen Kuzu Grup

 

Yönetim Kurulu Başkanı