Kilometre Taşları

1940

1943

Temellerimiz, 1943 yılında Abdülkerim Kuzu ve üç kardeşi tarafından Kuzu İnşaat Ltd. Şti.’nin kurulmasıyla atıldı.

1950

1950-1959

Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da köy sağlık ocakları inşaatları gerçekleştirildi.

1960

1960-1970

Bitlis Sigara Fabrikası, Batman Havaalanı, Silvan-Malabadi Yolu, Baykan-Ziyaret Yolu inşaatları tamamlandı.

1980

1980

Abdülkerim Kuzu’nun vefatının ardından Garip, Gökçen, Güven ve Özen Kuzu işlerin başına geçti. Grubumuzun faaliyetleri, amcalarıyla iş birliğini ayıran Güven, Özen, Gökçen ve Garip Kuzu tarafından yönetilmeye başlandı.

1980-1985

İkinci neslin başa geçtiği dönemin ilk resmi taahhüt işi, 1982-1985 yılları arasında yapılan Siirt Özel Daire İşhanı inşaatı oldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu karakol binaları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tekel tütün depo binalarının inşaatları Grubun bu dönemdeki diğer resmi işleri oldu.

1990

1990-1997

Bitlis, Muş, Diyarbakır sanayi siteleri inşaatları gerçekleştirildi. Grubumuz, Dinar depremi sonrasında önemli bir sorumluluk üstlenerek afet konutları inşasına başladı. Afyon Lisesi restorasyon ve ek bina inşaatı, Grubumuzun ilk prestijli okul projesi oldu.

1996

Dinar Afet Konutları inşası tamamlandı. Şehirdeki her dört konuttan biri Kuzu Grup tarafından yapıldı.

1997

Milas Ovası sulama inşaatı, Kuzu Grup’un ilk altyapı sulama projesi oldu.

2000

2001 Kuzu Grup olarak, Yalova ve Kocaeli’nde inşa ettiğimiz konutlarla 1999 Marmara Depremi’nin yaralarını sardık.

2003

İstanbul İSKİ atıksu arıtma tesislerinin tamamının işletmesini üstlendik, böylece inşaat alanındaki köklü deneyimlerimizi “çevre teknolojileri” alanına genişletme hedefinde önemli bir adım atmış olduk. Sincan’da tamamlanan spor kompleksi, Grubumuzun inşa ettiği ilk spor tesisi oldu.

2004

Batman, Siirt, Muş, Bitlis, Şırnak eğitim tipi sağlık ocakları inşaatları tamamlandı. 2006 Yaptığımız ilk prestijli konut projesi olan Divan Konutları ve AVM’nin inşaatına Ankara Keçiören’de başlandı. İstanbul’da Bahçeşehir Spradon Evler, Spradon Kuleler, Spradon Residence, Spradon Teras Evler projelerinin inşaatlarına başlandı.

2007-2008

2007 | Sektörde öncü rol üstlenerek Türkiye’nin ilk tam geri kazanımlı atıksu arıtma tesisi, ilk kojenerasyonlu arıtma çamuru kurutma tesisi olan Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2. kademe inşaatına başladık. Spradon Quartz projesinin inşaatına başlandı.

2008 | Divan Residence projesinin inşaatına başlandı. Kuzu Grup yine bir ilke imza atarak, Türkiye’nin ilk yerli mühendislik tasarım ve inşaat atıksu arıtma çamurundan biyogaz üretme tesisi Tuzla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2. kademe inşaatına başlandı. Düzce Atıksu Arıtma Tesisi, dünyada dört ayda tamamlanan ilk atıksu arıtma tesisi oldu.

2009

Bahçeşehir Spradon Evler, Spradon Teras Evler, Spradon Kuleler, Spradon Residence projelerinde konut teslimleri yapıldı. Ankara Divan Konutları inşaatı tamamlandı. Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı tamamlandı. Park Vadi Evleri, Park Vadi Premium Evleri, Park Vadi Batı Evleri tamamlandı.

2010

2010

İran’da 20.000 konutluk İran Mesken Meher Projesi-Parand’ın ihalesini alarak yüklenici firma olduk. Proje, dünyada tek kontratla imzalanan en büyük konut projesi olmasıyla ses getirdi. Spradon Quartz ve Divan Residence projelerinde konut teslimleri yapıldı.

2011

Spradon Vadi Evleri inşaatına başlandı. Finansmanı Dünya Bankası tarafından yapılan, ASAT Hurma İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı tamamlandı.

2012

Kuzu Grup olarak, BUSKİ Atıksu Arıtma Tesisleri işletme ve bakım hizmetlerini üstlendik. Van Depremi’nin ardından bölgede afet konutları ve okul yapımı çalışmalarına başlayarak, inşaat süreçlerini kısa sürede tamamladık ve depremzedelerin yeniden sosyal hayata dönmelerinde önemli bir rol üstlendik.

2013

TOKİ’nin Ankara, Oran’daki Maliye Lojmanları arsasının ihalesini Kuzu Grup kazandı. 20.000 konutluk İran Mesken Meher – Parand Projesi tamamlandı. İran Mesken Meher – Pardis Projesi için 37.000 konutluk ihale alındı. İSKİ Tuzla 150 ton/gün kapasiteli Çamur Kurutma Tesisi inşaatı tamamlandı. Kuzu Grup’un Emlak Konut GYO ile birlikte hayata geçirdiği Spradon Vadi’de konut teslimleri yapıldı.

2014

İstanbul’un en seçkin konut projelerinden SeaPearl Ataköy’ün inşaat çalışmaları, Grubumuz ve Katar’ın gayrimenkul devi Qatari Diar ortaklığı ile başladı. Cezayir’in Blida, Reghaia ve Khemis El Khechna şehirlerinde toplam 30.500 konutluk ihale alındı. Ankara Oran’da Kuzu Effect ve Yıldızevler’de Kumru Ankara’nın inşaat çalışmaları başladı. Grubumuz tarafından inşa edilen yeni Siirt Devlet Hastanesi hizmete girdi.

2015

Grubumuzun başkentteki prestij projeleri olan Kuzu Effect ve Kumru Ankara’nın lansmanları Kasım 2015’te gerçekleştirildi. İnşaatı tamamlanan 300 yataklı Mardin Devlet Hastanesi hizmete girdi. ENR dergisinin 2015 yılı “Dünyanın En Büyük 250 Müteahhidi” listesinde 151’inci sırada yer aldık.

SeaPearl, Forbes Türkiye dergisinin “İstanbul’un Getiri Potansiyeli En Yüksek 50 Konut Projesi” araştırmasında birinci seçildik. BUSKİ 400 ton/gün kapasiteli Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisi için kontrat imzalandı.

2016

İran’ın en büyük atıksu arıtma tesisi olan 125 milyon avro yatırım bedeline sahip, İslam Kalkınma Bankası kredili Batı Tahran Atıksu Arıtma Tesisi ihalesini kazandık. Büyükçekmece, Silivri, Çanta, atıksu arıtma tesislerinin açılışı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı resmî törenle gerçekleştirildi. SeaPearl Ataköy, Forbes dergisinin “İstanbul’un Getiri Potansiyeli En Yüksek 50 Konut Projesi” araştırmasında ikinci kez üst üste birinci seçildi. Grubumuz, ENR dergisinin 2016 yılı “Dünyanın En Büyük 250 Müteahhidi” listesinde 141’inci sıraya yükseldi.

2017

BUSKİ Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisi tamamlandı ve işletmeye alındı. İSKİ dâhilinde 9 tane atıksu arıtma tesisi işletme işini kazanarak, İstanbul Avrupa Yakasında bulunan tüm atıksu arıtma tesislerinin işletmesini aldık. BUSKİ dâhilinde toplamda 201 adet atıksu ve içme suyu arıtma tesisinin işletme ihalesini kazanarak Bursa’daki tüm tesislerin işletmesini almış olduk. İSKİ Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaat İhalesi’ni kazandık. SeaPearl Ataköy 1. etapta yer alan 628 konut ev sahiplerine teslim edildi ve SeaPearl Ataköy’de yaşam başladı. Grubumuz, ENR dergisinin “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 130’uncu sıraya yükseldi.

2018

ENR dergisinin “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 142’nci sırada yer aldık. Kumru Ankara ve Kuzu Effect’te yaşam başladı. Kumru Ankara Projesi, Sign of the City Awards’da ödüle lâyık görüldü.

2019

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından finanse edilen Lübnan’ın başkenti Beyrut’un en önemli çevre yatırımı olan Bourj Hammoud Atıksu Arıtma Tesisi yapımı ihalesini kazandık. Grubumuz, İstanbul Avrupa yakasındaki tüm atıksu arıtma tesislerinin işletmesini Ocak 2022’ye kadar aldı. Kuzu Effect AVM hizmete açıldı.

2020

2020

SeaPearl Ataköy Batı Etabı’nda 770 konutun yapımı tamamlandı. Özel hastanenin inşasına başlandı. Grubumuz, ENR “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 147’nci sıradan 142’nci sıraya; 44 Türk müteahhidi içerisinden 18’inci sıradan 16’ncı sıraya yükseldi.

2021

Grubumuz ile JW Marriott International arasında, İstanbul sahilindeki denize sıfır premium rezidans projesi SeaPearl Ataköy’de, JW Marriott Hotel İstanbul Marmara Sea için anlaşma imzalandı. Emlak Konut Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çehresi değişen Fikirtepe Mahallesi’nde 3 etabında, 609, 508 ve 895 olmak üzere toplamda 2.015 adet modern tasarımlı yaşanabilir konut inşaatına Fikirtepe sakinlerinin teveccühü ile başladık.

2022

Mayıs ayında JW Marriott Hotel İstanbul Marmara Sea’nin açılışı gerçekleşti. Yeniköy (Karacabey) Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı, Orhangazi ve İznik Atıksu Arıtma Tesisleri Kapasite Artışı Yapım İşi alındı. İstanbul Beyoğlu Okmeydanı Kentsel Dönüşüm 1. Etap 2. Kısım Konut Ve Ticaret İnşaatları İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesine başlandı Kocaeli Dilovası Sanayi Merkezi Projesi’ne başlandı. Karadağ Şehri Atıksu Arıtma Tesisi, Çamur Arıtma Tesisi ve Çamur Yakma Tesisi Yapım İşi alındı.