İSU Gebze Atıksu Arıtma Tesisi

Tesis, Gebze bölgesindeki 670.000 nüfusun evsel atıksularını toplayarak ve arıtılamadan dereler üzerinden İzmit Körfezi’ne verilen kirliliği önlemektedir.

 

İşletme Yılları: 2012 – 2014

 

Kapasite: 144.000 m³ / gün

 

Eşdeğer Nüfus: 670.000

Proje Açıklaması

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük çevre projesi olan tesis, Çayırova sahilinde, Şişe Cam Fabrikası ile TSE arasında kalan 107 dönümlük alanda inşa edilmiştir. Günde 144.000 m3 atıksu arıtma kapasitesine sahip olan tesis, Gebze bölgesindeki yaklaşık 670.000 nüfusun evsel atıksularını toplamakta, böylece daha önce arıtılamadan dereler üzerinden İzmit Körfezi’ne verilmesiyle oluşan kirliliği önlemektedir. İSU Gebze Atıksu Arıtma Tesisi İşletmesi, hizmete alınmasının ardından ülkemizde ilk kez olarak doğrudan özel sektör tarafından işletilmeye başlanan tesis olmasıyla önem taşımaktadır. Ayrıca tesis işletme işini alan Kuzu Grup, diğer işletme faaliyetlerinden farklı olarak tesisin harcadığı elektriğin bedelini de karşılamıştır.

 

Proses

Ön arıtma, fosforun biyolojik olarak bertaraf edilmesi, uzun havalandırma ile denitrifikasyon, nitrifikasyon ve son çöktürme aşamalarını içeren sistem, bu yöntemle karbon, azot, fosfor giderimi sağlamaktadır.

KUZU GRUP

Sorularınızı Bize İletin.

İLETİŞİME GEÇ