Dil

Bize Yazın

Aşağıdaki form alanı üzerinden tüm merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

  (Tüm alanların doldurulması zorunludur)


  600


   600


    600

    Search

    BUSKİ Kent Katı Atık Süzüntü Suyu Arıtma Tesisi ve Deşarj Hattı

    Home  /  Arıtma & Altyapı  /  Devam Eden İşletme Projeleri  /  İşletme  /  BUSKİ Kent Katı Atık Süzüntü Suyu Arıtma Tesisi ve Deşarj Hattı

    BUSKİ Kent Katı Atık Süzüntü Suyu Arıtma Tesisi ve Deşarj Hattı

    İşe Başlama Tarihi: Mayıs 2012

    İşin Tamamlanma Tarihi: Eylül 2019

    Proje Açıklaması

    Hamitler Katı Atık Süzüntü Suyu Arıtma Tesisi 3 kademeli biyolojik arıtma ve çamur susuzlaştırma ünitelerinden oluşmaktadır:

    • Giriş Hattının Asitle Yıkanması ve Nötralizasyon Ünitesi
    • Giriş Pompa İstasyonu
    • Havalandırma (Aerobik) Havuzları
    • Fakültatif Havuzlar
    • Ardışık Kesikli Reaktörler
    • Çamur Susuzlaştırma Üniteleri

    Tesis Mudanya yolu üzerindeki Hamitler Bölgesinde Kent Katı Atık Düzenli Depolama Sahası yanında kurulmuş olup yüksek kirlilik yüküne sahip katı atık süzüntü suları arıtmaktadır. Kent Katı Atık Depolama Alanından gelen süzüntü suları, birisi yedek olmak üzere iki adet iletim hattı ile süzüntü suyu arıtma tesisine iletilmektedir. İşletmede bu hatlardan sadece birisi devrede olup, diğer hat işletme döneminde olabilecek tıkanma/taşlaşma gibi sorunlar düşünülerek yedek olarak tasarlanmıştır.

    Kent Katı Atık Depolama Alanı Süzüntü Suyu Arıtma Tesisi, Q=500 m3/gün hidrolik dizayn kapasitesi ile KOİ=15000 kg/gün, BOİ=7500 kg/gün organik yük kapasitesine göre tasarlanmıştır. Arıtma prosesi üç aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Prosesi oluşturan üniteler sırasıyla, aerobik havuzlar, fakültatif havuzlar ve ardışık kesikli reaktörlerdir (AKR). Tesis, söz konusu 3 aşamanın her birisi için ikişer havuz olarak tasarlanmış olup, sağlanan borulama ve vanalama imkânı ile aerobik ve fakültatif havuzlar seri ya da paralel çalıştırılma olanağına sahiptir.

    Tesisten uzaklaştırılan fazla çamur, işletme binasındaki belt pres ile susuzlaştırılarak bertaraf edilmektedir. Arıtılmış sular, yaklaşık 2.500 metre uzunluğunda, DN 300 deşarj hattı ile Geçit Pompa İstasyonuna buradan da, Batı Atıksu Arıtma Tesisine iletilmektedir. Sözleşme, tesisi ve arıtılmış su deşarj hattının işletilmesi ve bakım hizmetlerini kapsamaktadır.

    Sorularınızı Bize İletin

    Her konuda bize yazabilirsiniz, müşteri temsilcilerimiz en kısa zamanda size geri dönüş sağlayacaktır.

     (Tüm alanların doldurulması zorunludur)


     600